ARTEfol MA

Produkty pozostałe

Zastosowania

Oleje wielofunkcyjne ARTEfol MA są przeznaczone do smarowania wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń, w charakterze oleju hydraulicznego, przekładniowego lub maszynowego.

W stosunku do tradycyjnych olejów hydraulicznych oleje ARTEfol MA oferują szereg zalet. Ich poziom jakości odpowiada DIN 51524 teil 3, HLP-D. W stosunku do typowych olejów hydraulicznych, oleje ARTEfol MA mają wyższą stabilność i skuteczność ochrony przed korozją, dobre właściwości myjące, dzięki którym układy hydrauliczne zachowują się w czystości, oraz produkty te tolerują w pewnym stopniu zawodnienie oleju. Te korzystne cechy użytkowe osiągnięto kosztem gorszej właściwości wydzielania wody, co powoduje, że olejów ARTEfol MA nie zaleca się do stosowania w dużych układach przemysłowych, w których prowadzi się odprowadzanie wody przez drenaż. W układach pozbawionych drenażu wody stosowanie olejów ARTEfol MA jest korzystniejsze, niż typowych olejów hydraulicznych HLP lub HL.

Oleje te mają dobre właściwości smarne i przy smarowaniu przekładni zapewniają ich lepszą ochronę przed zużyciem, niż typowe oleje maszynowe. Dodatkową zaletą olejów ARTEfol MA jest dobra kompatybilność z emulsjami chłodząco-smarującymi – tj. przedostanie się emulsji do oleju lub oleju do emulsji powoduje znacznie niższe szkody, niż w przypadku typowych olejów hydraulicznych lub przekładniowych. Dlatego ARTEfol MA są doskonałymi olejami do smarowania obrabiarek, szczególnie jeżeli stosowane jest chłodziwo na bazie wody.

Oleje ARTEfol MA są też stosowane do napełniania przekładni, urządzeń hydraulicznych oraz innych mechanizmów na czas transportu, szczególnie, jeżeli przewidywany jest długi czas do momentu ich uruchomienia lub istnieją obawy o możliwość wystąpienia korozji z innych przyczyn. Oleje ARTEfol MA są dostępne w szerokim zakresie lepkości – od ISO VG-10 do ISO VG-150, w zależności od zastosowania.

Właściwości

– Wysoka stabilność, umożliwiająca długotrwałą pracę bez wymiany;
– Skuteczna ochrona przed korozją;
– Właściwości myjące – umożliwiające utrzymanie wnętrz smarowanego mechanizmu w czystości i eliminujące powstawanie osadów produktów starzenia oleju;
– Tolerancja na zawodnienie (przy niewielkiej zawartości wody);
– Dobre właściwości smarne;
– Kompatybilność z emulsjami chłodząco-smarującymi.

68 / 46 / 32

Klasa lepkości ISO VG

160

Obc. zespawania, daN

220 / 205 / 200

Temp. zapłonu °C

1

Korozja na miedzi

Higiena
i bezpieczeństwo

Oleje ARTEfol MA stosowane zgodnie z przeznaczeniem nie stwarzają szczególnego zagrożenia. Oleje nie zawierają metali ciężkich ani cynku.

Uwagi
 

Przedostanie się oleju do emulsji lub emulsji do oleju powoduje minimalne szkody