ARTEkat 22

Oleje nieemulgujące

Zastosowania

ARTEkat 22 jest olejem obróbkowym, przeznaczonym do stosowania w charakterze cieczy chłodząco-smarującej do toczenia, frezowania, wiercenia i innych operacji obróbki żeliwa, stali i metali nieżelaznych.

Zalecenia dla stosowania

– Toczenie żeliwa i stali konstrukcyjnej;
– Frezowanie żeliwa i stali;
– Wiercenie, w tym głębokie wiercenie żeliwa i stali.
– Olej jest odpowiedni także do obróbki aluminium, cynku, miedzi i jej stopów, ale w tym zastosowaniu ustępuje innym produktom „ARTE”.

Obrabiany materiał

Legenda

– dobry
  – bardzo dobry
   – doskonały

  

Żeliwo

  

Stal konstrukcyjna

 

Miedź i jej stopy

 

Stal narzędziowa

 

Aluminium

Właściwości

Olej zawiera kompozycję dodatków uszlachetniających nieaktywnych chemicznie, podwyższających skuteczność chłodzenia powierzchni metalu, ułatwiającą obróbkę (pozwalającą podwyższyć prędkość skrawania), poprawiającą gładkość obrabianej powierzchni, obniżającą zużycie narzędzi do obróbki metalu, zapewniającą wysoką stabilność oleju i jego odporność na starzenie, oraz zapewniającą ochronę przed korozją żeliwa, stali, miedzi i jej stopów. Olej zawiera ponadto specjalny dodatek eliminujący przywieranie wióra do narzędzia (sklejanie narzędzi z obrabianym materiałem). Pozostałości oleju po obróbce mogą być usuwane rozpuszczalnikami naftowymi lub w kąpielach alkalicznych.

22

Klasa lepkości ISO VG

200

Obc. zespawania, daN

180

Temp. zapłonu °C

1

Korozja na miedzi

Higiena
i bezpieczeństwo

Olej obróbkowy ARTEkat 22 używany zgodnie z przeznaczeniem nie stwarza żadnego szczególnego zagrożenia. W szczególności olej nie zawiera cynku, metali ciężkich ani związków chloru.

Rekomendowany
środek do mycia

Rozpuszczalniki węglowodorowe, kąpiele alkaliczne