ARTEkat EP Plus

Oleje nieemulgujące

Zastosowania

ARTEkat EP Plus jest olejem obróbkowym, przeznaczonym do stosowania w charakterze cieczy chłodząco-smarującej do toczenia, frezowania, wiercenia (w tym głębokiego wiercenia), szlifowania, gwintowania, przeciągania i innych operacji obróbki materiałów trudnoskrawalnych – przede wszystkim stali narzędziowej, innych twardych gatunków stali i stali nierdzewnej. Olej zalecany jest głównie do głębokiego wiercenia, szlifowania, gwintowania i przeciągania stali. Charakteryzuje się nadzwyczaj wysoką odpornością na starzenie, przez co jest odpowiedni do wieloletniego stosowania bez wymiany, oraz zapewnia ochronę metalu przed korozją po obróbce.

Zalecenia dla stosowania

– Głębokie wiercenie stali trudnoskrawalnych (np. narzędziowej, nierdzewnej), szczególnie najtwardszych gatunków;
– Szlifowanie stali trudnoskrawalnych (np. narzędziowej, nierdzewnej), szczególnie najtwardszych gatunków;
– Gwintowanie stali trudnoskrawalnych (np. narzędziowej, nierdzewnej), szczególnie najtwardszych gatunków;
– Przeciąganie stali trudnoskrawalnych (np. narzędziowej, nierdzewnej), szczególnie najtwardszych gatunków;
– Toczenie żeliwa i stali;
– Frezowanie żeliwa i stali;
– Wiercenie żeliwa i stali.

Obrabiany materiał

Legenda

– dobry
  – bardzo dobry
   – doskonały

  

Żeliwo

  

Stal nierdzewna

  

Stal konstrukcyjna

  

Stal narzędziowa

Właściwości

Olej zawiera kompozycję dodatków uszlachetniających nieaktywnych i aktywnych chemicznie, podwyższającą skuteczność chłodzenia powierzchni metalu, ułatwiającą obróbkę (pozwalającą podwyższyć prędkość skrawania), poprawiającą gładkość obrabianej powierzchni, obniżającą zużycie narzędzi do obróbki metalu, zapewniającą wysoką stabilność oleju i długi okres jego użytkowania, obniżającą tworzenie mgły olejowej w trakcie obróbki oraz ochronę przed korozją żeliwa i stali. Stosowana kompozycja dodatków obniża współczynnik tarcia (zmniejsza wydzielanie ciepła w trakcie obróbki) i zapobiega przywieraniu wiórów do narzędzi obróbczych. Aktywne chemicznie dodatki siarkowe reagują z powierzchnią metalu, tworząc miękką warstwę siarczku żelaza, która ułatwia zagłębianie narzędzi w głąb metalu i obniża tarcie przy obróbce twardych gatunków stali.

Pozostałości oleju po obróbce mogą być usuwane rozpuszczalnikami naftowymi. Stosowanie kąpieli alkalicznych jest możliwe, ale wymaga stosunkowo częstego odświeżania kąpieli myjącej.

22

Klasa lepkości ISO VG

800

Obc. zespawania, daN

180

Temp. zapłonu °C

4

Korozja na miedzi

Higiena
i bezpieczeństwo

Olej obróbkowy ARTEkat EP Plus używany zgodnie z przeznaczeniem nie stwarza żadnego szczególnego zagrożenia. W szczególności olej nie zawiera metali ciężkich ani związków chloru.

Rekomendowany
środek do mycia

Rozpuszczalniki węglowodorowe

Uwagi
 

Produkt stabilny, nie zmieniający właściwości użytkowych w długim okresie stosowania