ARTEkat Super EP

Oleje nieemulgujące

Zastosowania

ARTEkat Super EP są olejami obróbkowymi, przeznaczonymi do stosowania w charakterze cieczy chłodząco-smarującej do toczenia, frezowania, wiercenia (w tym głębokiego wiercenia), szlifowania i innych operacji obróbki materiałów trudnoskrawalnych – przede wszystkim stali konstrukcyjnej i nierdzewnej. Oleje zalecane są głównie do głębokiego wiercenia i szlifowania stali. Charakteryzują się nadzwyczaj wysoką odpornością na starzenie, przez co są odpowiednie do wieloletniego stosowania bez wymiany, oraz zapewniają ochronę metalu przed korozją po obróbce.

Oleje ARTEkat Super EP są dostępne w klasie lepkości VG-22 i VG-10. Olej ARTEkat Super EP VG-10 dzięki niskiej lepkości zapewnia niskie wynoszenie z obrabianymi detalami, co obniża straty oleju i ułatwia oczyszczenie detali przed wysyłką, jeżeli zachodzi potrzeba.

Zalecenia dla stosowania

– Głębokie wiercenie stali trudnoskrawalnych (np. narzędziowej, nierdzewnej);
– Szlifowanie stali trudnoskrawalnych (np. narzędziowej, nierdzewnej);
– Toczenie żeliwa i stali;
– Frezowanie żeliwa i stali;
– Wiercenie żeliwa i stali;
– Oleje są przydatne do gwintowania i przeciągania stali, ale w tym zastosowaniu ustępują innym produktom „ARTE”;
– Oleje dają dobre wyniki w obróbce miedzi i jej stopów, ale w tym zastosowaniu ustępują innym produktom „ARTE”.

Obrabiany materiał

Legenda

– dobry
  – bardzo dobry
   – doskonały

  

Żeliwo

  

Stal nierdzewna

  

Stal konstrukcyjna

Miedź i jej stopy

  

Stal narzędziowa

Aluminium

Właściwości

Oleje zawierają kompozycję dodatków uszlachetniających nieaktywnych i aktywnych chemicznie, podwyższających skuteczność chłodzenia powierzchni metalu, ułatwiającą obróbkę (pozwalającą podwyższyć prędkość skrawania), poprawiającą gładkość obrabianej powierzchni, obniżającą zużycie narzędzi do obróbki metalu, zapewniającą wysoką stabilność oleju i długi okres jego użytkowania, obniżającą tworzenie mgły olejowej w trakcie obróbki oraz ochronę przed korozją żeliwa i stali.

Pozostałości oleju po obróbce mogą być usuwane rozpuszczalnikami naftowymi. Stosowanie kąpieli alkalicznych jest możliwe, ale wymaga stosunkowo częstego odświeżania kąpieli myjącej.

22 / 10

Klasa lepkości ISO VG

500

Obc. zespawania, daN

180 / 160

Temp. zapłonu °C

3

Korozja na miedzi

Higiena
i bezpieczeństwo

Olej obróbkowy ARTEkat Super EP używany zgodnie z przeznaczeniem nie stwarza żadnego szczególnego zagrożenia. W szczególności olej nie zawiera cynku, metali ciężkich ani związków chloru.

Rekomendowany
środek do mycia

Rozpuszczalniki węglowodorowe

Uwagi
 

Produkty stabilne, nie zmieniające właściwości użytkowych w długim okresie stosowania; dobre właściwości przeciwmgielne