ARTEkat Super

Oleje nieemulgujące

Zastosowania

ARTEkat Super są olejami obróbkowymi, przeznaczonymi do stosowania w charakterze cieczy chłodząco-smarującej do toczenia, frezowania, wiercenia i innych operacji obróbki żeliwa, stali i metali nieżelaznych. W szczególności oleje są odpowiednie do głębokiego wiercenia i dłutowania żeliwa, stali konstrukcyjnej oraz miedzi i jej stopów. Oleje charakteryzują się nadzwyczaj wysoką odpornością na starzenie, przez co są odpowiednie do wieloletniego stosowania bez wymiany oraz zapewniają skuteczną ochronę metalu przed korozją po obróbce.

Oleje ARTEkat Super są dostępne w klasach lepkości VG-10 ÷ 32. Olej ARTEkat Super VG-10 dzięki niskiej lepkości zapewnia niskie wynoszenie z obrabianymi detalami, co obniża straty oleju i ułatwia oczyszczenie detali przed wysyłką, jeżeli zachodzi potrzeba.

Zalecenia dla stosowania

– Toczenie żeliwa, stali, miedzi i jej stopów;
– Frezowanie żeliwa, stali, miedzi i jej stopów;
– Wiercenie, żeliwa, stali, miedzi i jej stopów;
– Głębokie wiercenie żeliwa, stali konstrukcyjnej, miedzi i jej stopów;
– Dłutowanie;
– Oleje są odpowiednie także do obróbki aluminium i cynku, ale w tym zastosowaniu ustępuje innym produktom „ARTE”.

Obrabiany materiał

Legenda

– dobry
  – bardzo dobry
   – doskonały

  

Żeliwo

  

Stal konstrukcyjna

  

Miedź i jej stopy

 

Stal narzędziowa

 

Aluminium

Właściwości

Oleje zawierają kompozycję dodatków uszlachetniających nieaktywnych chemicznie, podwyższających skuteczność chłodzenia powierzchni metalu, ułatwiającą obróbkę (pozwalającą podwyższyć prędkość skrawania), poprawiającą gładkość obrabianej powierzchni, obniżającą zużycie narzędzi do obróbki metalu, zapewniającą wysoką stabilność oleju i długi okres jego użytkowania, obniżającą tworzenie mgły olejowej w trakcie obróbki oraz ochronę przed korozją żeliwa, stali, miedzi i jej stopów.

Pozostałości oleju po obróbce mogą być usuwane rozpuszczalnikami naftowymi. Stosowanie kąpieli alkalicznych jest możliwe, ale wymaga stosunkowo częstego odświeżania kąpieli myjącej.

22 / 10

Klasa lepkości ISO VG

200

Obc. zespawania, daN

180 / 150

Temp. zapłonu °C

1

Korozja na miedzi

Higiena
i bezpieczeństwo

Oleje obróbkowe ARTEkat Super używane zgodnie z przeznaczeniem nie stwarzają żadnego szczególnego zagrożenia. W szczególności oleje nie zawierają cynku, metali ciężkich ani związków chloru.

Rekomendowany
środek do mycia

Rozpuszczalniki węglowodorowe

Uwagi
 

Produkty stabilne, nie zmieniające właściwości użytkowych w długim okresie stosowania; dobre właściwości przeciwmgielne