ARTErot Sol Fe

Oleje emulgujące

Zastosowania

ARTErot Sol Fe jest koncentratem płynu myjącego do czyszczenia i międzyoperacyjnej ochrony przed korozją wyrobów ze stali i żeliwa. Może być też użyty jako dodatek do piaskowania – podwyższający skuteczność procesu i zapewniający ochronę przed korozją jako alternatywa dla azotynu sodu. Zapewnia ochronę żeliwa przed korozją w stężeniu od 2%. Praktycznie nie wykazuje tendencji do tworzenia piany.

Kąpiele myjące na bazie koncentratu ARTErot Sol Fe skutecznie usuwają brud, tłuszcz oraz pozostałości olejów smarowych, konserwacyjnych i technologicznych. Stężenie koncentratu ARTErot Sol Fe dobiera się w zależności od pożądanej skuteczności mycia. Z reguły stosowane jest stężenie 1 ÷ 4 %.

Do sporządzania roztworów stosuje się wodę wodociągową. Roztwory koncentratu ARTEsol Fe sporządza się z łatwością. W praktyce wystarczy wlać koncentrat do wody i zamieszać. Możliwe jest sporządzanie roztworów za pomocą iniektorów.

Stężenie kontrolować za pomocą refraktometru. Współczynnik refrakcji wynosi ok. 1,35.
ARTErot Sol Fe w niskim stężeniu (do ok. 0,5%) ulega z łatwością biodegradacji. Dlatego niewielkie ubytki do kanalizacji nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

Obrabiany materiał

Legenda

– dobry
  – bardzo dobry
   – doskonały

  

Żeliwo

  

Stal nierdzewna

  

Stal konstrukcyjna

 

Miedź i jej stopy

  

Stal narzędziowa

Właściwości

Roztwory na bazie ARTErot Sol Fe stosowane w myjkach z cyrkulacją płynu myjącego skutecznie usuwają brud, tłuszcz oraz resztki olejów obróbkowych, konserwacyjnych, technologicznych itd. Emulsje nie wykazują tendencji do pienienia. Przy podgrzaniu do temperatury powyżej 60oC, obserwuje się zmętnienie roztworu, które jednak nie powoduje pogorszenia skuteczności mycia.

9

pH emulsji

1-3

Rekomendowane stężenie

0

Stężenie oleju mineralnego

Higiena
i bezpieczeństwo

Koncentrat cieczy obróbkowej ARTErot Sol Fe używany zgodnie z przeznaczeniem nie stwarza żadnego szczególnego zagrożenia. W szczególności roztwory są praktycznie pozbawione zapachu, nawet po długim okresie stosowania. pH roztworów jest stosunkowo niskie, a w ich składzie nie występują związki powodujące podrażnienia skóry.

Rozcieńczone roztwory w stężeniu poniżej 0,5% z łatwością ulegają biodegradacji. Dzięki temu niewielkie ubytki emulsji do kanalizacji nie powodują zagrożenia dla środowiska.

Uwagi
 

Skuteczne zabezpieczenie przed korozją żeliwa w stężeniu od 2%; niskopienny