ARTEsol Super Al

Oleje emulgujące

Zastosowania

ARTEsol Super Al jest koncentratem cieczy chłodząco-smarujących, przeznaczonych do szerokiego zakresu procesów obróbki metali (toczenia, frezowania, wiercenia, gwintowania, szlifowania i innych) szerokiego zakresu metali (żeliwa, stali w tym stali trudnoskrawalnych, a także metali kolorowych; w pierwszej kolejności do aluminium).

Stężenie dla danego zastosowania dobiera się drogą prób. Zasadniczo nie rekomenduje się stężenia poniżej 2%. Z reguły stosowane jest stężenie 4÷5% do większości rodzajów obróbki oraz ok. 3% do szlifowania. Podwyższenie stężenia emulsji podwyższa gładkość obrabianej powierzchni i skuteczność ochrony przed korozją oraz może wpłynąć pozytywnie na trwałość narzędzi obróbczych.

Emulsje powstają z łatwością i nie wymagane jest specjalne wyposażenie do ich sporządzania. Najczęściej wprowadza się koncentrat cienkim strumieniem do chłodnej lub letniej wody o twardości ogólnej do 20°n przy ciągłym mieszaniu (wystarczy wlać koncentrat cienkim strumieniem w trakcie cyrkulacji wody w maszynie; najlepiej na wlot pompy cyrkulacyjnej). Nie należy jednak tworzyć stężonych roztworów koncentratu – o stężeniu ponad 20%. Stężenie kontrolować za pomocą refraktometru. Współczynnik refrakcji wynosi ok. 1.05.

Obrabiany materiał

Legenda

– dobry
  – bardzo dobry
   – doskonały

Żeliwo

  

Stal nierdzewna

 

Stal konstrukcyjna

 

Miedź i jej stopy

  

Stal narzędziowa

  

Aluminium

Właściwości

Emulsje na bazie ARTEsol Super Al są stabilne, nie wytrącają osadów ani fazy zgęstniałej, nawet po długim okresie stosowania. W wielu przypadkach (jeżeli utrzymywane jest stabilne stężenie emulsji oraz jeżeli układ cyrkulacyjny wyposażony jest w filtry wykluczające gromadzenie się zanieczyszczeń w emulsji) możliwy jest dwuletni okres stosowania bez wymiany. Emulsje stosowane w prawidłowo dobranym stężeniu korzystnie wpływają na gładkość obrabianej powierzchni oraz na zużycie narzędzi. Emulsje nie wykazują tendencji do pienienia. Poziom pH (7,5 ÷ 8,5) ogranicza śniedzenie powierzchni aluminium po obróbce.

Mikroemulsja

Rodzaj emulsji

8,5

pH emulsji

4-8

Rekomendowane stężenie

50

Stężenie oleju mineralnego

Higiena
i bezpieczeństwo

Koncentrat cieczy obróbkowej ARTEsol Super Al używany zgodnie z przeznaczeniem nie stwarza żadnego szczególnego zagrożenia. W szczególności emulsje są praktycznie pozbawione zapachu, nawet po długim okresie stosowania. pH emulsji jest stosunkowo niskie, a w ich składzie nie występują związki powodujące podrażnienia skóry. Emulsje wykazują niską tendencję do tworzenia mgły olejowej.

Emulsje zawierają olej mineralny, jednakże po rozcieńczeniu są w pewnym stopniu biodegradowalne, przez co niewielkie ubytki nie stwarzają zagrożenia dla środowiska.

Uwagi
 

Biostabilny, kompatybilny z twardą wodą, nie zostawia plam po wyżarzaniu.